matematykaszkolna.pl
wyznaczniki Adamm: dowieść tożsamości | 0 1 1 1 | | 0 x y z | | 1 0 z2 y2 | = | x 0 z y | = −(x+y+z)(x+y−z)(x−y+z)(−x+y+z) | 1 z2 0 x2 | | y z 0 x | | 1 y2 x2 0 | | z y x 0 | rozumiem że można wszystko sobie wymnożyć, ale nie o to mi chodzi
22 lip 03:26
jc: Druga macierz jest podobna do macierzy diagonalnej, w której na przekątnej stoją (x+y+z), (−x+y−z), (x−y−z), (−x−y+z). −−−−−−− Jak to zobaczyłem? Zauważyłem, że macierz jest sumą iloczynów tensorowych macierzy (oznaczyłem gwiazdką). 1 oznacza macierz jednostkową, X i Z to macierze sigma Pauliego.
 
nawias
0 1
nawias
nawias
1 0
nawias
 
nawias
1 0
nawias
nawias
0 −1
nawias
 
X=
, Z=
   
Macierze X i Z są do siebie podobne. x 1*X + y X*1 + z X*X jest podobna do x 1*Z + y Z*1 + z Z*Z −−−−−−−−−−− Jak nie chcesz wiedzieć, co to iloczyn tensorowy macierzy, to po prostu pomnóż z lewej i prawej strony przez macierz Hadamarda (wiki), a otrzymasz macierz diagonalną. Kolumny macierzy Hadamarda są wektorami własnymi Twojej macierzy. Z drugiej strony, w definicji macierzy Hadamarda 4x4 jest ukryty iloczyn tensorowy.
 
nawias
1 1
nawias
nawias
1 −1
nawias
 
nawias
1 1
nawias
nawias
1 −1
nawias
 
(1/4)
*
.
   
22 lip 09:00
Adamm: ok, dziękuję za odpowiedź ale mam parę pytań 1. czy iloczyn tensorowy, oraz dodawanie macierzy, "zachowuje" podobieństwo? tzn., czy na tej podstawie stwierdzamy podobieństwo tych dwóch macierzy? 2. czemu akurat macierze sigma Pauliego? po prostu pasowały? 3. czy zawsze jeżeli będę mógł łatwo wyznaczyć wektory własne macierzy A, mogę pomnożyć macierz zbudowaną z tych wektorów przez A, i ułatwi mi to obliczenie wyznacznika? dostane wtedy macierz zbudowaną z tych wektorów, z kolumnami przemnożonymi przez odpowiednie wartości własne tej macierzy? czy to oznacza że iloczyn wartości własnych jest równy wyznacznikowi?
22 lip 16:19
jc: 1. Iloczyn tensorowy macierzy
nawias
a b
nawias
nawias
c d
nawias
 
nawias
p q
nawias
nawias
r s
nawias
 
o
=
  
[ap aq bp bq] [ar as br bs] [cp cq dp dq] [cr cs dr ds] 2. Własność mnożenia: (AoB)(CoD) = (AC)o(BD) (ale wymiary muszą pasować)
 1 
nawias
1 1
nawias
nawias
1 −1
nawias
 
nawias
0 1
nawias
nawias
1 0
nawias
 
nawias
1 1
nawias
nawias
1 −1
nawias
 
nawias
1 0
nawias
nawias
0 −1
nawias
 
3.

=
 2     
 1
nawias
1 1
nawias
nawias
1 −1
nawias
 
nawias
1 0
nawias
nawias
0 1
nawias
 

2 =
 2  
 
nawias
0 1
nawias
nawias
1 0
nawias
 
nawias
1 0
nawias
nawias
0 −1
nawias
 
4. Dlatego mogłem zamienić
na
, otrzymując macierz
   
diagonalną.
22 lip 22:03