matematykaszkolna.pl
Napisz wzór funkcji kwadratowej edyta0354: Bardzo proszę o pomoc emotka Funkcja kwadratowa f ma dwa miejsca zerowe 4 i −6 a jej najmniejsza wartość jest równa −5. Napisz wzór funkcji f oraz zbadaj jej własności.
4 sty 21:32
bezendu: No a Twoje pomysły ? Przepisać i do spania ?
4 sty 21:34
edyta0354: Liczę, że są jeszcze życzliwi ludzie, którzy mi pomogą. Próbowałam robić to zadanie, ale naprawdę nie wiem jak. Nie idę na łatwiznę, bo zawsze robię zadnia sama i pierwszy raz korzystam z takiej opcji, ale tego niestety nie umiem zrobić. Jak kogoś tak bardzo serce boli, że będę mieć gotowe odpowiedzi to proszę chociaż o wskazówki, a ja już to sama policzę. Z funkcji kwadratowej wiem dużo, także naprawdę wystarczą rady, jak do tego dojść emotka Tym życzliwym z góry dziękuję emotka
4 sty 21:44
Edyta: dwa punkty przez które przechodzi wykres masz dane (ustalamy na podstawie miejsc zerowych) (4,0) (−6,0) potrzebny trzeci punkt − ustal w jakim punkcie jest wierzchołek paraboli (−1,5) ogólny wzór funkcji kwadratowej y=ax2+bx+c podstaw dane punkty do wzoru − otrzymasz układ trzech równań − obliczysz a, b, c i napiszesz wzór funkcji ("a" musi być dodatnie, bo funkcja osiąga minimalną wartość − wykres uśmiechnięty)
4 sty 21:56
Bogdan:
 4 − 6 
xw =

= −1, yw = −5
 2 
Bez układu równań, z postaci iloczynowej: y = a(x − x1)(x − x2)
 1 
−5 = a(−1 − 4)(−1 + 6) ⇒ −5 = −25a ⇒ a =

 5 
 1 
Odp.: y =

(x − 4)(x + 6)
 5 
4 sty 22:23
edyta0354: Naprawdę wielkie dzięki Edyta i Bogdan emotka Odpowiedzi bardzo pomocne emotka Mam jeszcze tylko jedno
 4−6 
pytanie do Bogdana: skąd wzięło się

?
 2 
4 sty 22:40
Bogdan:
 x1 + x2 
xw =

 2 
4 sty 22:48
edyta0354: tak tak ale dałbyś radę wytłumaczyć mi dlaczego? emotka
4 sty 23:27
Bogdan: rysunek
4 sty 23:41
ZKZ: Takich samych i podobnych zadan jest multum na forum. Wystarczy wstukac w wyszukiwarke i do wyboru do koloru Wracajac do pytania dlaczego?
 x1+x2 
xw=

otoz jak narysujesz sobie wykres paraboli to zauwaz ze wspolrzedna xw
 2 
wierzcholka paraboli lezy dokladnie w polowie odleglosci miedzy miejscami zerowymi czyli mozemy to zapisac tak xw={x1+x2}{2} Maz tu dane miejsca zerowe x1=−6 i x2=4 wiec xw={−6+4}{2}={−2}{2}=−1. Zapamietaj sobie ta wlasnosc i ten wzor . Otoz majac podane miejsca zerowe mozemy obliczyc wspolrzedna xw wierzcholka paraboli
4 sty 23:45
ZKZ: Bogdan pokazal CI to co ja napisalem wiec teraz nie powinno byc problemu emotka
4 sty 23:46
PW: Na pytanie "dlaczego" odpowiedź jest prosta: − Funkcja kwadratowa f(x) = ax2 ma wykres symetryczny względem osi OY (czyli oś symetrii stoi w zerze). Przesunięcie wykresu o dowolny wektor [p,q] powoduje, że oś symetrii przesuwa się do punktu p. Jeżeli są dwa miejsca zerowe x1 i x2, to leżą symetrycznie względem p. Punkt p na osi OX jest środkiem odcinka [x1, x2], a taki jest wzór na środek odcinka:
 x1+x2 
p =

.
 2 
Punkt p bywa oznaczany jako xw (iksowa współrzędna wierzchołka paraboli).
4 sty 23:55
edyta0354: Ojej wielkie dzięki naprawdę, teraz już wszystko rozumiem emotka
5 sty 16:00