matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Prosta. ana01: Można przeprowadzić prostą przez 3 punkty?
22 cze 17:11
Jack: niekiedy tak
22 cze 17:19
ana01: a kiedy można?
22 cze 17:24
Jack: postaw sobie na czystej kartce dowolne trzy kropki i dojdź do wniosku... A tak poważniej, to pewnie masz dane współrzędne tych punktów? Jesli tak, to możesz np. wyznaczyć na podstawie dwóch z nich prostą i sprawdzić czy trzeci punkt spełnia jej równanie (możesz też sprawdzić współliniowość za pomocą wektorów)
22 cze 17:27
ana01: nie mam współrzędnych, to jest taka zagadka podobno idzie to zrobić w taki sposób, ze poszerza się prostą, ale ja się zastanawiam czy nie powstanie wtedy płaszczyzna
22 cze 17:36
ana01: płaszczyzna zawierająca te punkty, a nie szeroka prosta
22 cze 17:36
Jack: zawsze można zwiększyć wymiar i dostać punkty siedzące na jednej hiperpłaszczyźnie (dla 3pktów płaszczyzna w R3, dla 4pktów w R4 itd). Natomiast jeśli punkty są współliniowe, to nie ma potrzeby tworzyć płaszczyzny o większym wymiarze.
22 cze 17:42
ana01: no ok, ale to mają być punkty na prostej, a jak się rozszerzy to będzie płaszczyzna? tak czy nie? konkretną odpowiedź poproszę
22 cze 17:53
ana01:
22 cze 17:53
Jack: eh.. wszystko zależy od tych punktów... jesli są trzy, to lezą na jednej prostej albo na płaszczyźnie R2
22 cze 17:59
ana01: a skąd wiedzieć czy leżą na płaszczyźnie czy na prostej?
22 cze 18:12
Jack: napisałem w drugim poście
22 cze 18:17
ana01: rysuneksprawdzić poprzez równanie prostej? ale jak to nie jest w układzie wpółrzędnych, tylko na na gładkiej kartce 3 dowolne punkty? no ok, to jakiś konkretny przykład, narysowane przeze mnie punkty leżą na jednej prostej? bo z tego co mi ktoś mówił tak właśnie wyglądałaby ta poszerzona prosta (ten prostokąt) i te punkty należałyby do tej prostej,a według mnie to płaszczyzna
22 cze 19:10
b.: > podobno idzie to zrobić w taki sposób, ze poszerza się prostą być może chodzi o następujące rozwiązanie: przez każde 3 punkty można przeprowadzić prostą, pod warunkiem, że prosta ta jest wystarczająco gruba emotka
22 cze 23:07