matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
adawdawd karolajn: Sprawdz czy podane równości są tożsamościami trygonometrycznymi. 1+sinαcosα = cosα1−sinα (1cosα1sinα (1+tgα+ctgα)= sinαcos2αcosαsin2α
1 cze 15:43
ICSP:
 1−sinα 
pierwsze przemnóż przez

1−sinα 
Drugiego nie potrafię odczytać. Możesz spróbować to zapisać za pomocą dużej literki U
1 cze 15:47
karolajn: A czy możesz to pierwsze mi rozwiązać ? Poradziłem sobie z kilkoma, ale tych 2 nie moge rozgryźć.
1 cze 15:54
ICSP: już piszę.
1 cze 15:55
ICSP:
1 + sinα 1−sinα (1+sinα)(1−sinα) 

*

=

= U{1 −
cosα 1−sinα cosα(1−sinα) 
 sin2α + cos2α − sin2α cos2α 
sin2α}{cosα(1−sinα)} =

=

=
 cosα(1−sinα) cosα(1−sinα) 
 cosα 

= P
 (1−sinα) 
1 cze 15:57
karolajn: fakt, a mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego wybrałeś 1−sinα w tym przypadku ? Jest jakaś zasada ?
1 cze 16:15
karolajn: Podobnie prosiłbym o rozwiązanie drugiego przykładu, na podstawie którego będę mógł dokończyć zadanie.
 1 1 sinα cosα 
(

+

) (1+ tgα + ctgα) =

+

cosα sinα cos2α sin2α 
1 cze 16:19
ICSP: tzn wybrałem to ponieważ mam to po prawej stronie.
1 cze 16:36
ICSP: a skoro mam to sprowadzić do postaci z prawej strony było to najbardziej logiczne.
1 cze 16:37
karolajn: Pomógłbyś z przykładem który napisałem wyżej ?
1 cze 17:21
ICSP: myślę nad nim ale jakoś nie mogę na nic wpaść.
1 cze 17:22