matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Kot i pies. mikk.: Pomocy.! ! ! ! ! Kot i pies spotkali się na skrzyżowaniu dróg. Wymienili najświeższe wiadomości i poszli dalej drogami, które przecięły się pod kątem prostym. Pies poruszał się z prędkością 6 km/h, a kot zupełnie nie spieszył się i w ciągu godziny przechodził tylko 2,5 km. Po jakim czasie odległość między psem i kotem wynosiła 13 km .
18 lut 19:13
Basia: sp = 6*t droga psa w czasie t sk = 2,5*t droga kota w czasie t odległość psa i kota to przeciwprostokątna w trójkącie o przyprostokatnych sp i sk sp2 + sk2 =132 dalej rozwiążesz ?
18 lut 19:17
.....: x - czas x>0 (2,5x)2+(6x)2=132 6,25(x2)+36(x2)=169 42,25(x)2=169 x2=4 x=2
18 lut 19:20
mikk.: tak tak. dzieki wielkie.emotikonka
18 lut 20:42
mikk.: W równoległoboku o bokach 6 cm i 4 cm oraz kącie ostrym 600 poprowadzono dwusieczne kątów. Oblicz obwód czworokąta utworzonego przez punkty przecięcia wszystkich dwusiecznych. albo Jeśli długość prostokąta zwiększymy o 2 cm i szerokość zwiększymy również o 2 cm, to jego pole zwiększy się o 20 cm2. Oblicz, o ile zwiększy się pole tego prostokąta, jeśli jego długość i szerokość zwiększymy o 5 cm.? jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.!emotikonkaemotikonkaemotikonka
18 lut 20:52
Basia: ad2. P1 = ab P2 = (a+2)(b+2) = ab + 2a + 2b + 4 P2 = P1 + 20 ab + 2a + 2b + 4 = ab + 20 2a + 2b = 16 a + b = 8 b = 8 - a P3 = (a+5)(b+5) = (a+5)(8-a+5) = (a+5)(13-a) = 13a - a2 + 65 - 5a = -a2 + 8a +65 = a(-a+8) + 65 = a(8-a) + 65 = ab + 65 = P1 + 65 czyli o 65
18 lut 22:39
Basia: ad1. czy to może być jutro ? strasznie dużo liczenia i pisania, a może do jutra coś prostszego mi do głowy przyjdzie
18 lut 22:40
Bogdan: Rysując ten równoległobok, jego dwusieczne i przenosząc odpowiednio kąty ustalimy, że czworokąt utworzony przez punkty przecięcia dwusiecznych jest prostokątem. Dość łatwo jest stwierdzić korzystając z funkcji trygonometrycznych dla 60o i 30o, że prostokąt ma wymiary 3 na 1.
19 lut 00:46
Eta: Bogdanie! Z włsności ,że dwusieczne dwu sąsiednich katów równoległoboku są prostopadłe ( stąd też ten czworokąt jest prostokątem) a policzenie długości jego boków to już nie problem, bo mamy miary katów 30o i 60o Czy tak ? ... Miłych snów! emotikonka
19 lut 00:51
Bogdan: Ja zauważyłem, że krótsze dwusieczne wyznaczają w tym równoległoboku dwa trójkąty równoboczne o boku 4, stąd dłuższe boki równoległoboku dzielą się na odcinki o długościach 4 i 2. Przekątna prostokąta utworzonego przez dwusieczne i równoległa do dłuższych boków równoległoboku ma wobec tego długość 2 i dzieli ten prostokąt na dwa przystające trójkąty prostokątne o kątach ostrych 30o i 60o. Dobranoc emotikonka
19 lut 01:04
mikk.: dzieki wielkie.emotikonka kochani jesteście.emotikonkaemotikonka
20 lut 19:22
Eta: No wreszcie zainteresowana sie odnalazła emotikonka Powodzenia!
20 lut 19:29
mikk.: żeby nie zapeszyć.emotikonka powstrzymam się. ratujecie mnie.!emotikonka
20 lut 19:40
mikk.: a mam jeszcze jedno pytanko.emotikonka wszystko rozumiem.. tylko zadanie: W równoległoboku o bokach 6 cm i 4 cm oraz kącie ostrym 60o poprowadzono dwusieczne kątów. Oblicz obwód czworokąta utworzonego przez punkty przecięcia wszystkich dwusiecznych. utworzył mi się prostokąt o przekątnych 3 i 4 cm. nie mam długości boku. jak więc obliczyć obwód? dzięki wielkie za wszystko. i tak dużo mi pomogliście.emotikonka
22 lut 12:26
mikk.: nie źle mówię. po przeprowadzeniu tych dwusiecznych. wyszedł prostokąt. ale nie ma jego żadnych wymiarów.
22 lut 12:41