matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Rozwiazywanie rownania z wielomianami , pierwiastki wielomiwanow G~~: Witam ! Bardzo prosze o pomoc z tymi przykladami, podobne udaje mi sie rozwiazac, ale z racji ze dopiero zaczelismy ten temat w szkole to nie mam jeszcze wprawy i doswiadczenia i niekiedy nie wiem jak sie zabrac do danego przykladu Rozwiaz rownanie : a)4x3 − 4x2 − 3x +2 = 0 b)4y4 − 8y3+y2+3y−1 = 0 Prosilbym nie tyle o rozwiazanie ale o jakies wskazowki, co zastosowac, czy twierdzenie bezout, grupowanie itd , aczkolwiek kazda pomoc sie przyda Z gory dzieki !
26 lut 14:12
ICSP: Znacz twierdzenie o pierwiastkach wymiernych?
26 lut 14:13
26 lut 14:14
G~~: Tak, tylko z tego co sprawdzalem do pkt a , nie pasuje ani −2,−1,1,2 − ulamkow nie sprwadzalem jeszcze
26 lut 14:18
G~~: Zapomnailem o tej 4 na poczatku.. Da mi cos tutaj jesli zastosuje p/q ?
26 lut 14:20
ICSP: na pewno to coś da.
26 lut 14:21
G~~: Wyszlo mi ze pierwiastkami moga byc liczby : −2 ; −1 ; −2/4 ; − 1/4 ; 1/4 ; 2/4 ; 1 ; 2 i zadna z tych liczb nie pasuje, wedlug moich obliczen
26 lut 14:33
Godzio:
 1 
a) Pasuje

2 
b) Tak samo emotka
26 lut 14:35
G~~: Wiedzac ze 12 jest pierwiastkiem obliczylem schmatem hornera i wyszlo mi rownanie kwadratowe 4x2−2x−4=0 , obliczylem delte i pierwiastki i wyszlo mi takie cos : (x−12)(x − 1−174)(x − 1+174)=0 Dobrze ?
26 lut 14:52
ICSP: i wszyscy jesteśmy z ciebie dumniemotka Wynik oczywiście dobry.
26 lut 14:53
ICSP: zapomniałeś o 4 przed nawiasami.
26 lut 14:54
G~~: A czemu ta 4 musi byc ? Przeciez wykonwalem dzielenie tego dwumianu przez (x−12) a to co otrzymalem z tego dzielenia to (x − 1−√174)(x − 1+√174)
26 lut 16:18
ICSP: ax2 + bx + c −: postać iloczynowa:: a(x−x1)(x−x2). Gdyby nie było tej 4 nie wyszedł by inny wielomian bo niby skąd miała by sie wziąć 4 przed współczynnikiem III stopnia.
26 lut 16:20
ICSP: Jak nie pamiętasz dobrze postaci iloczynowej to proponuję abyś sobie ją przypomniał o tutaj: http://matematyka.pisz.pl/strona/69.html
26 lut 16:21
patryk: Jeżeli dzieliłeś Hornerem to nie musisz współczynnika dopisywać. Jeżeli zamieniałeś funkcję kwadratową z ogólnej na iloczynową za pomocą wyróżnika, to zawsze musisz "ręcznie" dopisać współczynnik "a" przed nawiasem. A to ma znaczenie, zwłaszcza, gdy jest ujemny
26 lut 16:24
G~~: Czyli rozumiem ze jesli dziele Hornerem nie musze dopisywac?
27 lut 12:01