matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Dziedzina równania Bambina: Witam emotka Mam mały problem z zadaniem 2−x = x Mam wyznaczyć dziedzinę więc wyrażenie pod pierwiastkiem zapisałam, że powinno być większe od 0 2−x >0 2>x Więc wg mnie dziedziną jest (− nieskończoności; do 2) Czy jest to poprawne?
6 lut 13:25
Basia: prawie 0 może być pod pierwiastkiem 2−x≥0 x≤2 D = (−, 2>
6 lut 13:31
Bambina: I jeśli zrobię z tego równania równianie kwadratowe to otrzymam x2+x−2 i pierwiastkami tego równania będą −2 i jeden więc oba rozwiązania będą należały do dziedziny? Bo nauczyciel upiera się, że mam to zleemotka
6 lut 13:35
Basia: i miał rację, bo to nie jest koniec określania dziedziny D = (−,2> to tylko dziedzina pierwiastka ponieważ x = ..... to x≥0 stąd ostatecznie: D = <0,2>
6 lut 13:40
Bambina: Aha rozumiem wiec pierwiastkiem będzie tylko 1. Właśnie tego drugiego etapu wyznaczania dziedziny nie wykonałam. Bardzo dziękuje emotka
6 lut 13:41
adek08: (2x−1)*x2
3 paź 20:54