matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
;] ale o co chodzi:D: Jeden z końców odcinka leży na paraboli y=x2 a drugi na prostej o równaniu y=2x−6. Wykaz, że długość tego odcinka nie jest mniejsza od 5
29 kwi 11:21
Wydi: Ja zrobiłem to w ten sposób... narysowałem wykresy obu funkcji po czym zauważyłem że najkrótszy odcinek łączący oba wykresy zawsze jest pod kątem prostym(tj90stopni) obliczyłem długość tego odcinka i wyszło mi 5 czyli odległość jest nie mniejsza od 5emotka
29 kwi 11:25
ale o co chodzi:D: no dobraemotka ale skad mam wziasc te punkty nalezace do tego odcinka, ktory na dodatek pada pod katem prostymemotka
29 kwi 11:34
m: Dowolny punkt na paraboli ma wzór A(x , x2) Potem ze wzoru na odleglosc punktu (w tym przypadku to A) od prostej y=2x − 6 obliczasz. Wynikeim bedzie wartos bezwzgledna z funkcji kwadrtaowej nad jakas liczba. obliczasz wierzcholek tej funkcji i p bedzie wynikiem. tak to udowodnisz
29 kwi 12:57