matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
stereometria jey:): rysunekrysunek przedstawia siatke bryly o polu powierzchni calkowitej 72π oblicz objetość tej bryły
15 kwi 14:18
Bogdan: rysunek 72π = πR2 + 2*π*R*8 + π*R*5 ⇒ R = .... H = 25 − R2
 1 
Objętość V = πR2*8 +

*πR2*H
 3 
15 kwi 15:04
jey:): dzikuje bardzoemotka
15 kwi 18:45
R.W.16l: Podziwiam szczerze Twój obrazek i wysiłek, jak włozyłeś w to by to zrobić
15 kwi 18:48
jey:): a mógłby mi ktos wytlumaczyc skad sie wzielo te π*R*5
15 kwi 19:05
jey:): prosze bardzo mi na tym zależy
15 kwi 19:08
Jack: to ze wzoru na pole powierzchni bocznej stożka: Pb=πrl , gdzie l to tworząca (na rys. ma długość 5), r promień koła.
15 kwi 19:11
jey:): ach no takemotka tylko mi sie wydawalo ze ten stozek bedzie taki niepelny
15 kwi 19:19
jey:): bo z tego co napisal Bogdan wynika ze ten stozek jest caly i V = 120π a powinno wyjsc 84π;
15 kwi 19:20
Jack: emotka
15 kwi 19:21
Jack: liczymy pole powierzchni całkowitej takiej bryły. Z tego stożka interesuje nas tylko powierzchnia boczna, którą liczymy ze wzoru Pb=πrl
15 kwi 19:23
jey:): ale ten sozek jest niepelny przeciez tam tylko jedno jest pelne kolo a drogie nie
15 kwi 19:25
jey:): mi to sie wydaje ze to jest niepelny walec ale nie jestem pewna..
15 kwi 19:26
Jack: we wzorze Bogdana są trzy składniki: POLE BOCZNE FIGURY (2πr*8), POLE PODSTAWY BRYŁY (π*r2) oraz "czapeczka" BRYŁY (πrl). Ta "czapeczka" to jak się przyjrzymy jest polem powierzchni bocznej stożka.
15 kwi 19:27
Jack: ta "czapeczka" musi ładnie leżeć na walcu, bo mamy powiedziane że "rys przedstawia siatkę pewnej bryły",czyli wszystko ładnie na pasuje emotka
15 kwi 19:28
jey:): rysunektak ja to wwiem ale spojrz na ta siatke ktora ja narysowalam... te kolo u gó♦ry wygląda tak .. a poza tym z tego co on napisal wychodzi ze V=120π a powinno wyjsc 84π
15 kwi 19:32
Jack: tak właśnie wygląda pole powierzchni bocznej stożka, jest "niedokończonym" kołem (wycinkiem kołowym). Sprawdź rachunki może jakiś błąd przy liczeniu zrobiłaś, bo Bogdan nic nie liczył.
15 kwi 19:36
jey:): ok juz mamemotka dziekuje ci bardz
15 kwi 19:42
Jack: emotka proszę bardzo
15 kwi 19:43
krzyś: a powie ktoś może jak wyliczyć w tym zadaniu promień r?
23 lut 17:53
sabek: a czy ktos mi powie skad sie wzial wzor na pole powierzchni bocznej stozka ? prosze..
27 paź 13:13