matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Pomożecie :) Jakub: 3.Ze zbioru liczb {1,2,3,4,5,6,7} losujemy kolejno dwa razy po jednej liczbie A. ze zwracaniem B.bez zwracania Oblicz prawdopodobieństwa zdarzeń a)otrzymania dwa razy liczby parzystej b)pierwsza liczba będzie parzysta, a druga będzie nieparzysta c)druga liczba będzie nie parzsta d)pierwsza liczba będzie parzysta lub druga nieparzysta
20 mar 17:31
Jack: a) ile jest parzystych liczb w tym zbiorze? Ile wszystkich liczb?
20 mar 17:51
Jakub: cały zbiór liczb to od 1 do 7
20 mar 17:59
Jack: ok, a ile jest parzystych w tym zbiorze?
20 mar 18:00
Jakub: parzystae to 2,4 i 6
20 mar 18:05
Jack: czyli wszystkich liczb jest 7. Powiedzmy, że losujemy ze zwracaniem. Na ile sposobów można wylosować dwie liczby ze zbioru 7−elementowego (pytamy najpierw o Ω) ze zwracaniem? Tak samo zapytamy o ten zbiór liczb parzystych, czyli 3−elementowy.
20 mar 18:06
Jakub: nie mam pojęcia
20 mar 18:08
Jakub: pomożecie ?
20 mar 18:14
Jack: Mamy wylosować dwie liczby parzyste: Użyjemy kombinacji. Kolejność nie będzie ważna, bo chodzi nam tylko o dwie liczby dodatnie (w b) c) kolejność będzie ważna bo wyraźnie jest powiedziane coś o pierwszej liczbie, coś o drugiej) ale będą powtórzenia. Wybieramy więc ze zbioru 7elementowego ciągi 2elementowe, przy czym dopuszczamy powtarzanie. Rozbijemy to na dwa przypadki: wszystkie możliwości ciągów 2elemtentowych bez powtórzeń + wszystkie powtórzenia.

nawias
7
nawias
nawias
2
nawias

Ω=
+7

nawias
3
nawias
nawias
2
nawias

Teraz parzyste analogicznie. |A|=
+3

|A| 
P=

|Ω| 
20 mar 18:15
Jakub: ok a mogę poprosić o to byś to zrobił bo dla mnie to czarna magia jak to czytamemotka
20 mar 18:27
Jack: to na dłuższą metę kiepskie rozwiązanie..emotka poszukaj w zasobach np. tej strony co to jest kombinacja, wariacja itd. Na pewno więcej skorzystasz.
20 mar 18:30
Jakub: Jack proszę pomóz − uwież mi że jak bym umiał to to bym nie pisał na forum i nie zawracał wam głowy .
20 mar 18:33
Jack: Poprzednie zadanie (w innym poście) zrobiłeś, to zadanie tez jesteś w stanie SAM zrobić. Domyślam się, że zaraz ktoś się znajdzie kto Ci to rozwiąże emotka, ale uwierz mi że lepiej będzie jeśli zapoznasz się z podstawami kombinatoryki. Nie są trudne, a będzie w stanie sam rozwiązywać znacznie trudniejsze zadania.
20 mar 18:37
Eta: Hmm..... w/g mnie , coś nie takemotka losowanie ze zwracaniem : IΩ|= 7*7= 49 " " bez zwracania: : |Ω|= 7*6=42 a) A −−− wylosowano dwie liczby parzyste w los. ze zwracaniem: A={(2,2)(2,4) (2,6) (4,2) (4,4) (4,6) (6,2) (6,4) (6,6)
 9 
|A|= 3*3= 9 => P(A)=

49 
w los. bez zwracania: A={ ( 2,4) (2,6) ( 4,2)( (4,6) (6,2) (6,6)}
 6 1 
|A|= 3*2= 6 => P(A) =

=

42 7 
Co o tym myślisz ... Jack emotka
20 mar 18:38
Jakub: OOOOOO Eta pomagałaś mi keidyś już Pomnożesz mi proszę emotka
20 mar 18:45
Jack: Pokazałem jak zrobić a) ale gdzie kolejność nie jest ważna. Eta, zrobiłaś dla przykładu jakby kolejność była ważna. Uznałem, że (2,4) i (4,2) to ten sam przypadek. W Ω też liczyłem jakby kolejność nie była istotna. Możliwe, że trzeba było zrobić tak, jak Ty − w pozostałych podpunktach kolejność jest na pewno istotna, tutaj właśnie nie jestem pewien. emotka
20 mar 18:49
Jakub: pomocy ! 1 !
20 mar 19:26
Jack: emotka Zastosuj się do wskazówek Ety. Masz już policzone.
20 mar 20:14