Znaleźć ciągi trenarne z liter A B C D Rafał: Hej. Mam znaleźć Ile ciągów ternarnych złożonych z liter A B C D spełnia takie właściwości: 1)Po A i B może być dowolna litera 2)Po C może być tylko A 3)Po D może być tylko A lub B Nie wiem jak z tego ułożyć równanie rekurencyjne. Próbowałem zrobić coś takiego, że pierwszy warunek daje 2Sn, a drugi daje Sn−1. Czyli równanie rekurencyjne do tego momentu wyglądałoby tak: Sn+1=2Sn+Sn−1 (tj. złożonych z cyfr 0, 1 i 2) spełnia tę własność, że po żadnej jedynce nie występuje ani 2 ani 0? Wyprowadź odpowiednie równanie rekurencyjne z warunkami początkowymi i rozwiąż je.
5 gru 12:10
Pytający: Zapisz porządnie i dokładnie samą treść. Najpierw piszesz o literach, później o cyfrach, nie idzie się połapać.
5 gru 14:21
Rafał: Sorry. Mam znaleźć Ile ciągów ternarnych złożonych z liter A B C D spełnia takie właściwości: 1)Po A i B może być dowolna litera 2)Po C może być tylko A 3)Po D może być tylko A lub B Nie wiem jak z tego ułożyć równanie rekurencyjne. Próbowałem zrobić coś takiego, że pierwszy warunek daje 2Sn, a drugi daje Sn−1. Czyli równanie rekurencyjne do tego momentu wyglądałoby tak: Sn+1=2Sn+Sn−1 Nie wiem jak zapisać ten 3 warunek.
5 gru 14:36
Pytający: Ustalmy jeszcze, czym są "ciągi ternarne złożonych z liter A B C D". Domyślam się, że może chodzić o liczbę takich ciągów złożonych z liter A, B, C, D (spełniających podane warunki), w których nie występują wszystkie 4 litery jednocześnie. Czy dobrze to rozumiem − nie wiem.
5 gru 14:58