matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
hydroliza, dysocjacja, zobojętnianie marek: Jutro zaliczam chemie na 3 i musze nauczyc sie: dysocjacji, hydrolizy, zobojętniania. Dysocjację umiem, gorzej z resztą. Mógłby ktoś wytłumaczyć i podpowiedzieć czy dobrze robie? Hydroliza: K2CO3 najpierw dysocjuje, powstanie: 2K++CO3−2 później dodaje to tego H2O i wychodzi mi −−−> 2K++OH+H2CO3 czy to dobrze jest zrobione. I czy robię zawsze wg algorytmu: dysocjacja, dodanie H2O i powstanie wodorotlenku i takie tam? Zobojętnianie: Tego to już całkiem na kumam, bo 0 mam w zeszycie, poprosiłbym o prosty przykład z wytłumaczeniem. Dzięki i pozdrawiam.
11 sty 19:03
marek: Plis emotka
11 sty 19:27
Mateusz: zle przede wszystkim nie wszystkie sole dysocjują (hydrolizują) K2CO3 sol słabego kwasu H2CO3 i mocnej zasady KOH hydrolizuje odczyn zasadowy roztworu sol ta hydrolizuje tak zapis cząsteczkowy: K2CO3 + 2H2O→2KOH + H2CO3 zapis jonowy: 2K+ + CO32− + 2H2O→2K+ + 2OH + H2CO3 dysocjacja to proces rozpadu substancji na jony w wodzie więc twoj zapis najpierw dysocjuje, powstanie: 2K+CO3−2 później dodaje to tego H2O i wychodzi jest błędny
11 sty 19:35
marek: czyli źle tą hydrolizę przeprowadziłem? to jak to poprawnie zrobić?
11 sty 19:42
Mateusz: tak jak ci napisałem poczekaj a zara napisze ci cos o hydrolizie z przykładami
11 sty 19:46
marek: dobrze emotka
11 sty 19:47
Mateusz: Jak wiemy hydroliza to −reakcja(lub zespół reakcji) jonów niektórych soli z cząsteczkami wody prowadzące do utworzenia odpowiedniej zasady i odpowiedniego kwasu. Na podstawie równania reakcji hydrolizy mozna okreslic odczyn wodnego roztworu soli kierując sie przy tym kilkoma zasadami sole pochodzące od mocnych kwasów i słabych zasad hydrolizują z odczynem kwasowym jest to hydroliza kationowa sole pochodzące od słabego kwasu i mocnej zasady hydrolizują z odczynem zasadowym jest to hydroliza anionowa sole pochodzące od słabego kwasu i słabej zasady hydrolizują z odczynem obojętnym jest to hydroliza kationowo anionowa sole pochodzące od mocnej zasady i mocnego kwasu nie hydrolizują poniewaz jony pochodzące od mocnych elektrolitów nie reagują z wodą w roztworze ustala sie stan równowagi między jonami [H+] i [OH] a zatem odczyn ich wodnych roztworów jest obojętny zarz napisze ze 2 zadanka z zastosowaniem hydrolizy tak zebys załapał o co chodziemotka
11 sty 19:56
Mateusz: zad 1 Nie zapisując równan reakcji okresl które sole hydrolizują i podaj jaki będą miały odczyn ich wodne roztwory : (NH4)2SO4 , NaCl Rozwiązanie: no wiec korzystamy z tych regułek co wysłałem powyzej (NH4)2SO4 −sól mocnego kwasu H2SO4 i słabej zasady NH3*H2O hydrolizuje odczyn kwasowy roztworu NaCl − sól mocnego kwasu HCl i mocnej zasady NaOH nie hydrolizuje ustala sie stan równowagi pomiędzy jonami H+ i OH odczyn obojętny i tak samo dla innych soli rozwiązujemy takie zadania
11 sty 20:03
marek: Dzięki za porządne wytłumaczenie emotka Mógłbyś napisać mi jeszcze trochę o zobojętnianiu?
11 sty 20:07
Mateusz: Napisz w formie cząsteczkowej jonowej jonowej skróconej równanie reakcji hydrolizy Al2(SO4)3 o zapis cząsteczkowy Al2(SO4)3 + 6H2O →3H2SO4 + 2 Al(OH)3 zapis jonowy zeby wiedziec jakie jony tu mamy to patrzymy do tablicy rozpuszczalnosci lub ustalamy stopnie utlenienia z zastosowaniem poznaqnych wczesniej reguł 2Al3+ + 3SO42− + 6H2O →6H+ +3SO42− + 2Al(OH)3zapis jonowy skrócony 2Al3+ 6H2O→6H+ + 2Al(OH)3↓ −strącanie osadu jako cwiczenie zostawiam ci okreslenie odczynu tego roztworu wg poznanych reguł napisze jeszcze jedno zadanko
11 sty 20:12
Mateusz: No nie wiem nie przychodzą mi zadne inne zadania do głowy to napisze jeszcze takie tak dla utrwalenia Napisz w formie cząsteczkowej jonowej jonowej skróconej równanie reakcji hydrolizy FeCl2 moze spróbujesz sam
11 sty 20:16
Mateusz: jeszcze jedna uwaga przy zapisie jonowym skróconym pomijamy jony nie biorące udziału w reakcji
11 sty 20:21
Mateusz: tu masz odp jakbys miał problem odczyn wodnego Al2(SO4)3 jest kwasowy bo sól słabej zasady własciwie wodorotlenku bo Al(OH)3 jest nierozpuszczalny w wodzie co zaznaczyłem ↓ i sol mocnego kwasu H2SO4 w równaniu zresztą mamy nadmiar jonów H+ i te jony są odpowiedzialne za ten odczyn zapis cząsteczkowy FeCl2 + 2H2O→Fe(OH)2 + 2HCl zapis jonowy Fe2+ + 2Cl + 2H2O→Fe(OH)2 + 2H+ + 2Cl zapis jonowy skrócony Fe2+ + 2H2O→Fe(OH)2 + 2H+ => pomijamy w równaniu jony nie biorące udziału w reakcji powstały nadmiar jonów H+ powoduje odczyn kwasowy roztworu zresztą jest to sól mocnego kwasu HCl i słabej zasady wodorotlenku Fe(OH)2 zgodnie zresztą z poznaną regułą
11 sty 20:52
3: ⇔99++69←8589→++64544Δ88≠999♦
9 mar 12:07
ol: jak się ustala wsółczynnki w reakcji−mówią że lewa musi być równa prawej ale jak się to robi ?
29 paź 16:25