matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Romb i trapez M: Proszę o pomoc i wytłumaczenie. Nie zrobiłam tych zadań na sprawdzianie, znając życie są proste, ale nie wiem jak je rozwiązać. 1. Długości podstaw trapezu mają się do siebie jak 5:2 a ich różnica wynosi 9 cm. Oblicz długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu. 2. Kąt ostry rombu ma miarę 30 stopni. Wysokość rombu ma długość 2 cm. Oblicz: a) Obwód rombu b) Długość krótszej przekątnej Jeszcze raz wielkie dzięki dla Was.
15 lis 16:07
q: 1. odcinek laczacy srodki ramion trapezu ma dlugosc boku prostokata o polu rownym polu trapezu(drugi odcinek to wysokosc trapezu). Dlugosc to srednia arytmetyczna tych bokow. wystarczy narysowac 2. bok to 2h z wlasnosci katowych trojkata 30,60 albo trygonometrii
1 2 

=

2 a 
a=4 L=16 przekatna z pitagorasa a2 + h2 = d2 d=25
16 lis 01:16
Kala: rysunekzad. 1. Mam trapez ABCD, gdzie: |AB| = 5x − dłuższa podstawa trapezu |DC| = 2x − krótsza podstawa trapezu |EF| = długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu 5x − 2x = 9 3x = 9 / :3 x = 3. z tego wynika, że długość boku |DC| = 6, bo 2*3 = 6 oraz długość boku |AB| = 15, bo 5*3 = 15. Teraz obliczam długość odcinka |EF|, a wiemy, że długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu (|EF|), to suma podstaw tego trapezu podzielona przez 2. i mam: |EF| = ( |DC| + |AB| ) : 2 = ( 6 + 15 ) : 2 = 21 : 2 = 10,5 Odp. Długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu ( |EF| ) wynosi 10,5.
16 lis 16:49
Kala: rysunekzad. 1. Mam trapez ABCD, gdzie: |AB| = 5x − dłuższa podstawa trapezu |DC| = 2x − krótsza podstawa trapezu |EF| = długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu 5x − 2x = 9 3x = 9 / :3 x = 3. z tego wynika, że długość boku |DC| = 6, bo 2*3 = 6 oraz długość boku |AB| = 15, bo 5*3 = 15. Teraz obliczam długość odcinka |EF|, a wiemy, że długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu (|EF|), to suma podstaw tego trapezu podzielona przez 2. i mam: |EF| = ( |DC| + |AB| ) : 2 = ( 6 + 15 ) : 2 = 21 : 2 = 10,5 Odp. Długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu ( |EF| ) wynosi 10,5.
16 lis 16:52
M: Dziękuje, ktoś pomógłby mi jeszcze z zadaniem dwa?
16 lis 18:05
M: Może jednak ktoś się znajdzie?
17 lis 15:08
Godzio: spróbuje
17 lis 15:11
Godzio: rysunekα=30o bok można obliczyć z sin
 2 
sinα=

a 
 2 
a=

=4

1 

2 

l=4a=16 liczymy x z cos lub pitagorasa i możemy liczyć długośc przekątnej również z potagorasa y2=22 +(4−x) policz
17 lis 15:18