matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
kombinatoryka BL: Ile jest liczb naturalnych trzycyfrowych,w ktorych cyfra dziesiatek jest 2 razy wieksza od cyfry jednosci? Wyszlo mi 9*3*3,dobrze?
2 sty 17:31
morfik: Mnie wychodzi 36, czyli 4*9 emotka
2 sty 17:36
BL: a jak rozumujesz?emotka
2 sty 17:38
morfik: BL, iuż Ci to tłumaczę. Ostatnie dwie cyfry, to: 2,1 lub 4,2 lub 6,3 lub 8,4. Dokładnie 4 możliwości. Innych nie ma, a na pierwszym miejscu, w każdym z przypadków stawiasz jedną z dziewięciu cyfr (bez zera, bo zero nie może być na pierwszym miejscu).
2 sty 18:14
BL: bo ja robie teraz tak : − − − kazda pauza oznacza dana cyfre(setek dziesiatek,jednosci) i w pierwsezj pauzie oznaczajaca setki mzoe byc 9 mozliwosci... w drugiej 4(bo moge miec 4 cyfry dziesiatek)i w trzeciej 4 (c wynika z tej cyfry dziesiatek)i to mnoże.. A ztego wynika,że do cyfry dzisiatek i jednosci nie mam podchodzic osobno?Nie rozumiem czemu..
2 sty 18:22
BL: z tego co napisaleś wynika*
2 sty 18:22
morfik: No bo nie można. Cyfra dziesiątek musi być dwa razy większa. Czyli jeżeli wynosi 4, to cyfra jedności musi być równa 2 i nie ma żadnej innej możliwości. Fajne zadanka z kombinatoryki i inne są na stronce http://zdajmyrazem.pl
2 sty 19:03
Am: Ok,dzieki!
2 sty 21:11
BL: Widze,ze nie tylko ja nie ogarnialam. Tez dziekuje!
2 sty 21:13