matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Obliczanie dziedziny funkcji Lucy: Do dziedziny funkcji g(x)=2−x nie należy liczba: A. 2 B. 3 C. 4 D. 5 W odpowiediach jest napisane że D ale prosiłabym o wytłumaczenie jak to rozwiązać
20 maj 16:19
Lucy: Trzeba to do jakiegoś równania podstawić czy co? A ten pierwiastek zostawić? Proszę o wyjaśnienie bo mam same zadania z pierwiastkami w dziedzinie i nie wiem co robić a to powtórzeniowe zadania a zeszytu z 1 klasy nie mogę znaleźć...
20 maj 16:26
Hary: x x≥0
20 maj 16:30
Lucy: Aaaa A resztę rozumiem z kalkulatora odczytać? DZIĘKUJĘ
20 maj 16:34
Hary: z kryształowej kuli
20 maj 16:35
Krzysiek : Jesli mamy wyrazenie pierwiatkowe to do dziedzine okreeslamy w ten sposob ze wyrazenie ktore jest pod pierwiastkiem musi byc ≥0 . U nas jest g(x)=2−x to zgodnie z tym co napisalem 2−x≥0 to −x≥−2 to x≤2 czyli mozemy zapisac ze x∊(−∞,2> . Zwort nierownosci zmienilem −wiesz dlaczego ? czyli do dziedziny tej funkcji opisanej takim wzorem naleza wszystkie liczbt Rzeczywiste z tego przedzialu lacznie z dwojka bo mamy przedzial prawostronnie domkniety .Teraz patrzec na tej przedzial x∊(−∞,2> do dziedziny tej funkcji nie beda nalezec te xsy(argumenty) ktore sa wieksze od 2 .Mam nadzieje ze do tej pory wiadomo o co chodzi . No to sprawdzamy 2 <2 bo 1,41<2 czyli nalezy do dziedziny , 3<2 bo 1,73<2 czyli nalezy do dziedziny 4=2 bo 2=2 czyli nalezy do dziedziny −−bo 2 nalezy do wyznaczonego przedzialu 5>2 bo 2,236>2 czyli nie nalezy do dziedziny bo 5 jest >od 2 a te xsy ktore sz wieksze od 2 nie naleza do dziedziny . czyli bedzie odpowiedz D . Jeszcze zeby to dokladniej zrozumiec to popatrz na to jesli by do dzieny tej funkcji opisanej tym wzorem nalezaly x−sy wieksze od 2 do obliczen przyjmijmy np x=5 to 2−5=−3 dostalismy pod pierwistkiem liczbe ujemna . Teraz pytanie . Czy istnieje pierwiastek stopnia 2 i ogolnie parzystego czyli 2 ,4 6 8 itd w zbiorze liczb rzeczywistych bo na takich liczbach w tej chwili sie bawimy. NIE ISTNIEJE i dobrze to sobie zapamietaj. Dlatego masz to ograniczenie z e to co jest pod pierwiastkiem musi byc wieksze lub rowne 0 bo tez p{0]=0 . czyli jeszcze raz dla stopnia parzystego pierwiastek z liczby ujemnej nie istnieje . Teraz pytanie nastepne . Czy istnieje pierwiastek stopnia nieparzystego czli stopnia 3,5 7 9 itd z liczby ujemnej?. Tez to sobie dobrze zapamietaj zebt w przyszlosci nie zadawac takiego pytania . ISTNIEJE bo np 3−8=−2 i takze 5−32=−2 myse ze juz teraz wiadomo o co kaman emotka
20 maj 18:13