matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Chemia Licealista_Theosh: Mateusz jesteś?
17 kwi 19:58
Mateusz: Jeden na pewno jest choc pewnie znalazło by się tu jeszcze paru innych jak sądzę
17 kwi 20:00
Licealista_Theosh: Pomożesz mi z metodą krzyżową i odpowiesz na parę pytań odnośnie koagulacji? (innych niż ostatnio).
17 kwi 20:01
Mateusz: No sprobuje ale koło 21:00 bo teraz akurat mam wyjscie emotka
17 kwi 20:04
Licealista_Theosh: Spoko.
17 kwi 20:05
Mateusz: No to słucham co tam masz?
17 kwi 20:50
Licealista_Theosh: Trochę zajmie mi pisanie emotka. Napiszę pytanie a później odpowieź.
17 kwi 20:57
Mateusz: ok to ja w tym czasie zrobie sobie przerwe tak z kilkanascie minut
17 kwi 20:58
Licealista_Theosh: Temat 1. Badanie przebiegu równowagi Donnana. Pomoar ciśnienia osmotycznego. 1) o czym świadczy zmiana barwnika pH w woreczku i roztworze dializacyjnym − O tym że jony przez błonę półprzepuszczalną dążąc do stanu równowagi 2)Jaii proces obserwujemy i jak będą rozmieszczone jony pomiędzy roztworem albuminy i roztworem dializacyjnym w stanie równowagi. − Proces obserwowany to równowaga Donnana. Jony będą równo rozpuszczone Dam link żebyś wiedział o co c'mon http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0007/57670/Cwiczenie-nr-4-dla-Liceum-Kalisz-Pomorskiego-spotkanie-2.pdf
17 kwi 21:04
Licealista_Theosh: Teraz o koloidach: 1) Jak zbudowana jest micela zolu uwodnionego tlenku żelaza III I tam na kserówce był wzór. Nie wiem czy o to chodzi. {m[Fe(OH)3] nFeO+ (n−x) Cl}x(+) xCl 2) Jak zbudowana jest cząsteczka koloidu hydrofilowego − Główka miceli zwrócona jest na zwenątrz. To są moje odpowiedzi. Jeszcze jeden link żebyś wiedział o czym mowa... http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0005/57668/Cwiczenie-nr-3-dla-Liceum-Kalisz-Pomorskiego-spotkanie-2.pdf
17 kwi 21:10
Licealista_Theosh: Po myślnikach są moje odpowiedzi nie mam pewności czy są dobre.
17 kwi 21:13
Mateusz: Wiec tak co do pierwszego wpisu twoje odpowiedzi wyglądają ze są dobre aczkolwiek z biochemią nie miałem duzo do czynienia wiec sie nie wypowiem tutaj w tej kwestii nie jestem pewien ale tak jak mowie wyglądają na dobre. drugi wpis 1) tak to jest ta micela 2) Tak dodatkowo mozna dopisac w sumie moze to i zbedne ale : ze cząstki koloidalne otaczone są cząsteczkami rozpuszczalnika
17 kwi 21:28
Licealista_Theosh: Aha dzięki. Mogę jeszcze spytać o metodę krzyżową odnośnie mieszania cieczy o danym stężeniu?
17 kwi 21:31
Mateusz: Tak tak
17 kwi 21:31
Licealista_Theosh: rysunek Oblicz ile gramów 96% roztworu H2SO4 należy dodać do 312g roztworu 8% aby otrzymać 18% roztwór. Z wpisaniem danych na krzyż kumam, ale dalszych proporcji już nie. Oczywiście tam po lewej są %. I teraz jakoś koślawo przepisałem z flipcharta i nie chcę tu męcićemotka.
17 kwi 21:36
Mateusz: chyba troche zle zapisałes ten krzyz 96 powinno byc w pierwszej gałęzi chyba ogolnie lepiej korzystac z reguły mieszanin: a*A+b*B=(a+b)*C a,b−masy roztworow o stezeniu A i B C−stezenie nowego roztworu tak nawiasem mowiac krzyz stezen wynika własnie z tego zauwaz:
a C−B 

=

w przypadku gdy nie masz podanej masy roztworu przyjmij ze wynosi ona 100g
b A−C 
17 kwi 21:49
Licealista_Theosh: Nauczycielce wyszło że potrzeba 40g 96%% roztworu. Czy to jest dobrze?
17 kwi 22:04
Mateusz: No to popatrzmy z proporcji:
a C−B 

=

wyznaczam a =>
b A−C 
a(A−C)=b(C−B) /(A−C)
 b(C−B) 
a=

= U{312g(18%−8%)}{96%−8%=40g no bardzo dobrze jej wyszło emotka
 A−C 
17 kwi 22:09