matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Granice ciągów z liczbą eulera rs: Witajcie! Problem mam następujący: do rozwiązania mam granice ciągów tj. lim n−>nieskończoność (1− 1n )n (1− 15n )n (1+ 1n )2n (3n+13n+4 )n jest jeszcze kilka ale jeżeli zrozumiem te to z resztą pójdzie mi gładko. Prosiłbym o wyjaśnienie jak w ogóle to ugryźć. Jedyne ciągi jakie potrafię policzyć to te gdzie dzielimy przez największą potęgę.. Z góry dziękuję! R.
18 paź 18:03
Krzysiek: w temacie masz napisane z czego masz skorzystać...
 1 1 
a)(1−

)n =[(1+

)−n ]−1
 n −n 
nawias kwadratowy zmierza do 'e' więc całość zmierza do: e−1 spróbuj zrobić pozostałe przykłady
18 paź 18:05
rs: Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Czyli ogólny fakt polega na doprowadzeniu nawiasu do liczby e...dobrze rozumuję? Jak do tego dojść np. dla ostatniego przykładu?
18 paź 18:50
Krzysiek:
(3n+4)−3 3 

=1−

3n+4 3n+4 
18 paź 18:55
rs: Coś z tego będzie, dzięki wielkie, zabieram się do "walki"
18 paź 19:03