matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
narysuj wykres f(x) = |x+1| - |x-1| / x ewu:
 |x+1| − |x−1| 
jakie kroki przeprowadzic by narysowac wykres: f(x) =

?
 x 
nie wiem jak się za to zabrać. czytałam wskazówki aby opisac przedziały (−,−1) (−1,0) (0,1) (1,) ale nie mam pojęcia jak napisać przedział (−1, 1)..
15 maj 17:51
ewa: 1) w przedziale: (−,−1) oba wyrażenia w modułach ujemne czyli:
 −x−1+x−1 2 
f(x)=

=−

x x 
2) w przedziale <−1,0)∪(0,1) pierwsze wyrażenie jest nieujemne drugie ujemne:
 x+1+x−1 
czyli f(x)=

=2
 x 
3) w przedziale <1, +) oba wyrazenia sa nieujemne
 x+1−x+1 2 
f(x)=

=

x x 
15 maj 18:03
ewa: rysunek
15 maj 18:09
Mila: rysunekNależy rozpisać wzór funkcji f(x) w zależności jakie znak mają wyrażenia (x+1) oraz (x−1) i x≠0 1) x+1≥0⇔x≥−1 x−1≥0⇔x≥1 otrzymasz przedziały, na osi zaznaczyłam,gdzie są dodatnie wyrażenia 10 x∊(−,−1) korzystam z def, wartości bezwzględnej
 −x−1−(−x+1) 
f(x)=

x 
 −2 
f(x)=

x 
2) x∊<−1,1)
 x+1−(−x+1) 
f(x)=

x 
 2x 
f(x)=

=2 funkcja stała
 x 
spróbuj dalej sama coś zrobić, sprawdzę
15 maj 18:10
ewu: wyszło tak samo, po prostu zgubiłam sie w tym przedziale (−1,1), zapodziałam x − moja głupota. druga sprawa to to że nie pomyślałam żeby skorzystać z definicji wartości bezwzględnej dla róznych przedziałów, więc ogromne DZIEKI pomagającym emotka
15 maj 19:18
Mila: emotka
15 maj 21:56