matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
Punkty A = ( 1, 5 ), B = ( 14, 31 ) , C = ( 4, 31 ) są wierzchołkami trójkąta. P romek: Punkty A = ( 1, 5 ), B = ( 14, 31 ) , C = ( 4, 31 ) są wierzchołkami trójkąta. Prosta zawierająca wysokość tego trójkąta poprowadzona z wierzchołka C przecina prostą AB w punkcie D. Oblicz długość odcinka BD. Obliczylem prosta ab: y= 2x+3
 1 
chciałem obliczyc prostą cd: y=−

x +b
 2 
Tutaj nie wiem jaki punkt mam wziac, zeby policzyc b, prosze o pomoc.
3 maj 14:22
Basiek: Wysokość jest poprowadzona pod kątem prostym. Wystarczy zastosować wzór na odl. punktu od prostej (C od AB)
3 maj 14:25
romek: dzieki, jest w tablacach, nie wiedzialem o tym
3 maj 14:25
Basiek: emotka
3 maj 14:28
romek: no tak wyszlo, a da sie inaczej zrobic, poprzez nalezenie prostej CD ? emotka
3 maj 14:31
Basiek: No.... da się. Wyznaczyć prostą prostopadłą do prostej AB przechodzącą przez pkt C. Później robimy układ równań z dwóch tych prostych, punkt ich przecięcia to nasze szukane D. Później ze wzoru na dł. odcinka wyznaczamy |BD| emotka
3 maj 14:37
Basiek: Esz, ja Ci oczywiście w przypadku pierwszym podałam, jak obliczyć wysokość h=|CD| , a nie to masz w zadaniu. W poście z 14:37 jest okej już chyba
3 maj 14:40
romek: oki dzieki wielkie emotka
3 maj 14:41