matematyka.pisz.pl EGZAMIN GIMNAZJALNY MATURA forum zadankowe liczby i wyrażenia algebraiczne logika, zbiory, przedziały wartość bezwzględna funkcja i jej własności funkcja liniowa funkcja kwadratowa wielomiany funkcja wymierna funkcja wykładnicza logarytmy ciągi liczbowe granica ciągu i funkcji pochodna i całka funkcji trygonometria geometria na płaszczyźnie geometria analityczna geometria w przestrzeni kombinatoryka prawdopodobieństwo elementy statystyki gra w kropki
kombinatoryka matroz: Witam. mam takie oto zadanie: sposród liczb 1,2,3,...,2n−1, 2n losujemy ze zwracaniem dwa razy po jednej liczbie. oblicz prawdopodobienstwo tego ze iloraz pierwszej wylosowanej liczby przez drugą naleźy do przedzialu (1,2>. Powiedzcie mi, czy dobrze rozwiązałem − czy taki sposób byłby zaakceptowany na maturze: Ω=4n2 gdy n=1 → {1,2} → możliwe iloorazy to 2:1 gdy n=2 → {1,2,3,4} → możliwe ilorazy 2:1, 3:2 4:3 4:2 gdy n=3 → {1,2,3,4,5,6} → możliwe ilorazy 5:4 5:3 6:5 6:4 6:3 6:1 czyli: gdy n=1 → 1 iloraz gdy n=2 → 4 ilorazy gdy n=3 → 9 ilorazów Wynika z tego że ilość ilorazów będzie wynosić n2. Tak więc |A|=n2 i
 n2 1 
P(A)=

=

4n2 4 
Waham się czy ten sposób byłby na maturze zaakceptowany, ponieważ nie wiem czy wolno tak podstawiać za n jakieś liczby i z tego wyciągać wnioski; czy to nie jest tak jakbym chciał sprawdzić czy ciąg jest arytmetyczny obliczając r i zamiast zrobić to ze wzoru r=an+1−an zrobił na losowych wyrazach np. a4−a3 ?
19 kwi 18:53
matroz: odświeżam, proszę o pomoc..
19 kwi 19:14
matroz: nikt nie jest w stanie mi pomóc?
20 kwi 12:05